Etkinlikler

FICPI - TÜRKİYE Hibrit Webinar - 17 Mayıs 2022

 

Etkinlik tamamlanmıştır

FICPI – TÜRKİYE tarafından 17 Mayıs 2022 Salı günü Marka Hakkının Gaspı Halinde Menfi Tespit Davaları ve Ters Tedbir başlıklı hibrit bir webinar gerçekleştirilecektir.

Derneğimizin Yönetim Kurulu üyesi Av. Yasemin Kenaroğlu’nun konuşmacı olacağı bu webinarda marka hakkının gaspı durumunda gerçek hak sahibinin hakkını geri kazanmak için başvurabileceği hukuki yollar tartışılacaktır.

Hibrit düzende gercekleşecek etkinliğimiz için dileyen katılımcılar Dernek genel merkezimizde hazır bulunarak, dileyenler ise sağlanacak Zoom linki üzerinden webinara katılım sağlayabilecekler.

Webinarımızın sonunda bir soru-cevap bölümü düzenlenecektir.

Tarih – Saat: 17 Mayıs 2022, Salı / 16:00 – 17:00

Webinar kaydını indirmek için tıklayın.

Sunum indirmek için tıklayın.


FICPI - TÜRKİYE Webinar - 6 Nisan 2022

Etkinlik tamamlanmıştır

Toplantı Sunumu

Toplantı Notları

FICPI – TÜRKİYE (Fikri Mülkiyet Vekilleri Derneği) tarafından 6 Nisan 2022 Çarşamba tarihinde webinar formatında TürkPatent nezdinde tescil sonrası itiraz (post-grant opposition) süreçleri hakkında bir eğitim gerçekleştirilecektir.

Webinarımızda konuşmacı olarak Türk ve Avrupa Patent Vekili Barış Atalay yer alacaktır.

Verimli bir eğitim saati geçirmek amacıyla tescil sonrası itiraz süreçlerine dair özellikle öğrenmek ve danışmak istediğiniz konuları ve/veya alt başlıkları bizimle bu e-postamıza cevap vererek paylaşmanızı rica ediyoruz.

Moderatörlüğünü Genel sekreterimiz Burcu Sucuka’nın yapacağı webinarımızın sonunda bir soru-cevap bölümü düzenlenecektir.


FICPI - TÜRKİYE Webinar - 8 Eylül 2021

Etkinlik tamamlanmıştır

FICPI – TÜRKİYE (Fikri Mülkiyet Vekilleri Derneği) ve Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) işbirliğiyle 8 Eylül 2021 Çarşamba tarihinde webinar formatında bir CEIPI PCT eğitimi gerçekleştirilecektir.

Webinarımızda konuşmacı olarak WIPO PCT Hukuk ve Kullanıcı İlişkileri Bölümü’nde adli yetkili Bay Taegeun Kim yer alacaktır.

Webinarımız iki bölümden oluşacak ve ilk bölümde PCT sistemi, Kabul ofisi, Uluslararası Ofis ve Uluslararası Araştırma Otoritesi ve bunlar nezdinde yapılacak PCT başvuru işlemleri, vekillik ve rüçhan talebi işlemleri, hataların düzeltilmesi ve Uluslararası Araştırma süreci konu edinilecektir.

İkinci bölümde ise buluş bütünlüğü, uluslararası yayın, ek uluslararası araştırma talebi, ön inceleme, PCT nezdinde değişiklik ve geri çekme işlemleri, ulusal faza giriş konuları konuşulacak ve güncel gelişmelerden bahsedilecektir. Webinar sonunda soru-cevap bölümü düzenlenecektir.

Tarih – Saat: 8 Eylül 2021, Çarşamba / 10:00 – 17:00
Etkinliğe katılım için tıklayın


FICPI - TÜRKİYE Sanal Yuvarlak Masa Toplantısı - 24 Şubat 2021

Etkinlik tamamlanmıştır

Toplantı Notları

FICPI – TÜRKİYE (Fikri Mülkiyet Vekilleri Derneği) bu yılın ilk etkinliğini 24 Şubat 2021 tarihinde Dijital Dünyada Küresel İş Geliştirme alanında gerçekleştirecektir.

FICPI üyeleri, Marks & Clerk firmasından Hetal Kushwaha ve Robic firmasından Louis-Pierre Gravelle, Corvid-19 pandemi sürecinde edindiğimiz tecrübeler ve geleceğe dair tahminler de dahil, bu konudaki deneyimlerini bizlerle paylaşacaklar. Toplantımızın moderatörlüğünü FICPI – TÜRKİYE Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Aktekin yapacak.

Hetal Kushwaha Kanada Patent Vekili ve Louis-Pierre Gravelle de Kanada ve ABD’de yetkili patent vekilidir. Her ikisi de FICPI Professional Excellence Commission (PEC) üyesidir ve firmalarında iş geliştirme alanında çalışmaktadırlar.

Toplantımıza katılım ücretsiz ve tüm marka ve patent vekillerinin ve diğer fikri mülkiyet çalışanlarının katılımına açıktır.

Tarih – Saat: 24 Şubat 2021, Çarşamba / 18:00 – 19:00
Etkinliğe katılım için tıklayın
Zoom Webinar ID: 922 5675 6908


FICPI - TÜRKİYE Webinar - 12 Kasım 2020

Etkinlik tamamlanmıştır

FICPI Uluslararası Büro tarafından yayınlanan etkinliğe ilişkin rapor
Toplantı Notları

FICPI – TÜRKİYE (Fikri Mülkiyet Vekilleri Derneği) 2020 yılının son etkinliğini 12 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirecektir.

FICPI – TÜRKİYE Yönetim Kurulu Üyesi Gökçe İzgi ve Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Aktekin’in moderatörlüğünü yapacağı webinarda Eraksoy Consulting Yönetim Danışmanı Reşat Eraksoy ve Gün + Partners Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Umut Acar “Yeni Dönemde Ofis Yönetimi” ve “Dijital Dünyada İş Geliştirme” konusunda tecrübelerini paylaşacaktır.

Webinarda pandemi sürecinde ve sonrasında liderlik ve yöneticilik, motivasyon ve iletişim yönetimi, uzaktan etkin ve verimli çalışma, dijitalleşmenin tanıtım ve iş geliştirme süreçlerine etkileri konuları tartışılacaktır.

Tarih – Saat: Perşembe, 12 kasım 2020 / 14:00 – 15:00

Etkinliğe katılım için tıklayın

Zoom Webinar ID: 979 1236 8129


FICPI - TÜRKİYE Webinar - 17 Haziran 2020

Etkinlik tamamlanmıştır

Sunum Case Law, Kararların Detayları

FICPI – TÜRKİYE (Fikri Mülkiyet Vekilleri Derneği) bu yılın ikinci etkinliğini 17 Haziran 2020 tarihinde patent alanında gerçekleştirecektir. Etkinliğimizde Avrupa Patent Sözleşmesi (“EPC”) uzmanı Derk Visser katılımcılara Avrupa Patent Ofisi (“EPO”) güncel içtihatları konusunda bir sunum yapacaktır.

Derk Visser 1990 yılından günümüze dek patent alanında çalışmakta olup, buluş sahiplerinin fikirlerini daha geniş bir patent koruması alınması yönünde geliştirmede derin bir tecrübeye sahiptir. Avrupa ülkelerinde Avrupa patent hukukunu öğreten Derk Visser, EPO ile birlikte EPC seminerleri düzenlemektedir. Avrupa patent hukuku yorumlamasında başta gelen kaynaklardan olan “The Annotated European Patent Convention” kitabının yazarıdır.

Seminerimiz ücretsiz ve tüm marka ve patent vekillerinin katılımına açıktır.

Tarih – Saat: Çarşamba, 17 Haziran 2020 / 11:00 – 13:00

Adres: Gün + Partners Zoom Konferans Odası


FICPI - TÜRKİYE Sanal Yuvarlak Masa Toplantısı - 08 Mayıs 2020

Toplantı Notları

FICPI – TÜRKİYE (Fikri Mülkiyet Vekilleri Derneği) ilk sanal yuvarlak masa toplantısını 8 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleştirecektir.

FICPI – TÜRKİYE Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Aktekin ve FICPI – TÜRKİYE üyesi Marka ve Patent Vekili Av. Ahmet Akgüloğlu Covid 19 sürecinde marka koruma uygulamaları hakkında konuşacak ve katılımcıların sorularını cevaplandıracaklardır.

Zoom üzerinden gerçekleştireceğimiz toplantımızın bağlantı linki, toplantı günü sabahında, kayıt sırasında vermis olduğunuz e-posta adreslerinize gönderilecektir.

Tarih – Saat: Cuma, 08 Mayıs 2020 / 14:00 – 15:00

Adres: Gün + Partners Zoom Konferans Odası


FICPI-TÜRKİYE - Semineri - 25 Mart 2020

Etkinlik iptal edilmiş ve 17 Haziran 2020 tarihinde Webinar şeklinde gerçekleştirilmiştir. Detayları yukarıdadır.

FICPI – TÜRKİYE (Fikri Mülkiyet Vekilleri Derneği) bu yılın ilk etkinliğini 25 Mart 2020 tarihinde patent alanında gerçekleştirecektir. Etkinliğimizde Avrupa Patent Sözleşmesi (“EPC”) uzmanı Derk Visser katılımcılara Avrupa Patent Ofisi (“EPO”) güncel içtihatları konusunda bir sunum yapacaktır.

Derk Visser 1990 yılından günümüze dek patent alanında çalışmakta olup, buluş sahiplerinin fikirlerini daha geniş bir patent koruması alınması yönünde geliştirmede derin bir tecrübeye sahiptir. Avrupa ülkelerinde Avrupa patent hukukunu öğreten Derk Visser, EPO ile birlikte EPC seminerleri düzenlemektedir. Avrupa patent hukuku yorumlamasında başta gelen kaynaklardan olan “The Annotated European Patent Convention” kitabının yazarıdır.

Tarih – Saat: Çarşamba, 25 Mart 2020 / 15:30 – 18:30

Yer: FICPI – TÜRKİYE Dernek Merkezi

Adres: Koreşehitleri Cad. No: 17 Zincirlikuyu, Şişli İSTANBUL


FICPI-TÜRKİYE - Yuvarlak Masa Toplantısı - 13 Aralık 2019

Etkinlik tamamlanmıştır

FICPI Uluslararası Büro tarafından yayınlanan etkinliğe ilişkin rapor

Toplantı Notları

FICPI – TÜRKİYE dokuzuncu yuvarlak masa toplantısını, Türk Patent ve Marka Kurumunun ev sahipliğinde 13 Aralık 2019 tarihinde patent alanında gerçekleştirecektir.

TÜRKPATENT Sınaî Mülkiyet Uzmanı Serkan Özkan ve FICPI – TÜRKİYE Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selin Sinem Erciyas tarafından birlikte yönetilecek bu toplantımızda, patentlerde tescil sonrası itiraz süreçleri ve uygulaması tartışılacaktır.

Tarih – Saat: Cuma, 13 Aralık 2019 / 16:00 – 17:30

Yer: TÜRKPATENT

Adres: Gazi Mahallesi Hipodrom Caddesi No:13 (06560) Yenimahalle / ANKARA


Fikri Mülkiyet Hukuku Semineri - 25 Ekim 2019

Etkinlik tamamlanmıştır

FICPI Uluslararası Büro tarafından yayınlanan etkinliğe ilişkin rapor

Toplantı Notları

Etkinlik Sunumları

Sevilay Uzunallı

Serkan Özkan

Hüseyin Yılmaz

Christian Wende

Bu yılki seminerimiz, markanın kullanımı ve patentte itiraz konularını kapsamaktadır. Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesinin ev sahipliğinde, yurt dışından ve TÜRKPATENT’ten konuşmacıların da katılımıyla konuları ayrıntılı olarak ele almayı, uygulamadaki durumu ve uygulamaya ışık tutabilecek önerileri hep birlikte tartışmayı arzu ediyoruz.

Tarih – Saat: Cuma, 25 Ekim 2019 13.30 – 17.00

Yer: Yaşar Üniversitesi

Adres: Selçuk Yaşar Kampüsü, Rektörlük Konferans Salonu
Üniversite Caddesi, No:37-39, Ağaçlı Yol,
Bornova, İZMİR


FICPI-TÜRKİYE - Yuvarlak Masa Toplantısı - 06 Eylül 2019

Etkinlik tamamlanmıştır

Toplantı Notları

FICPI – TÜRKİYE (Fikri Mülkiyet Vekilleri Derneği) 6 Eylül 2019 tarihinde sınavla Avrupa Patent Vekilliği hakkını kazanmış olan meslektaşlarımızın sınav sürecindeki tecrübelerini paylaşacağı ve en ideal sınava hazırlık sürecinin nasıl olması gerekliğinin tartışılacağı bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirecektir.

Toplantının Moderatörlüğünü Avrupa Patent Vekilliği sınavını ülkemizden kazanan ilk kişi olan FICPI – TÜRKİYE Yönetim Kurulu Üyesi ve Avrupa Patent Vekili Selda Arkan yapacaktır. Toplantıya Avrupa Patent Vekilliği sınavını kazanmış Avrupa Patent Vekillerinden Aydın Mutlu, Barış Atalay, Emrah Taş, Gaye Ramazanoğlu Partlak, Meliha Merve Şimşek, Oya Yalvaç, Samed Yumrukçu, Senem Kayahan, Tuğçe Ağca Kızıl ve Volkan Hamamcıoğlu’nun katılımlarının teyidi alınmıştır.

Toplantı başta dernek üyelerimiz olmak üzere tüm marka ve patent vekillerinin katılımına açık olup Avrupa Patent Vekilliği sınavına hazırlananlara kayıt sırasında öncelik verilecektir.

Tarih – Saat: Cuma, 06 Eylül 2018 / 16:00 – 18:30

Yer: FICPI – TÜRKİYE Dernek Merkezi

Adres: Koreşehitleri Cad. No: 17 Zincirlikuyu, Şişli İSTANBUL


FICPI-TÜRKİYE - Yuvarlak Masa Toplantısı - 14 Haziran 2019

Etkinlik tamamlanmıştır

FICPI Uluslararası Büro tarafından yayınlanan etkinliğe ilişkin rapor

Toplantı Notları

FICPI – TÜRKİYE (Fikri Mülkiyet Vekilleri Derneği) yedinci yuvarlak masa toplantısını, marka hukukunun temelini teşkil eden “Markalar Arasındaki Benzerlik Değerlendirmesi” konusunda, 14 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirecektir.

FICPI – TÜRKİYE Yönetim Kurulu Üyesi Gökçe İzgi’nin moderatörlüğünü yapacağı ve Emekli FSHHM Hâkimi Sn. Türkay Alıca’nın konuşmacı olarak katılacağı bu toplantımızda, marka benzerliği hususunda Türk Patent ve Marka Kurumu, ihtisas mahkemeleri ve yüksek mahkeme yaklaşımları üzerinde tartışılırken, farklı örnekler üzerinden de değerlendirmeler yapılacaktır.

Tarih – Saat: Cuma, 14 Haziran 2018 / 16:00 – 18:30

Yer: FICPI – TÜRKİYE Dernek Merkezi

Adres: Koreşehitleri Cad. No: 17 Zincirlikuyu, Şişli İSTANBUL


FICPI-TÜRKİYE - Yuvarlak Masa Toplantısı - 19 Nisan 2019

Etkinlik tamamlanmıştır

FICPI Uluslararası Büro tarafından yayınlanan etkinliğe ilişkin rapor

Toplantı Notları

FICPI – TÜRKİYE (Fikri Mülkiyet Vekilleri Derneği) bu yılki yuvarlak masa toplantılarından ikincisini, patent alanında kesin bir uygulaması bulunmayan alanlarda ortak aklın sesini duymak ve bu alanlara mümkün olduğunca ışık tutmak adına 19 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirecektir.

FICPI – TÜRKİYE Yönetim Kurulu Üyesi ve Avrupa Patent Vekili Selda Arkan tarafından, FICPI – TÜRKİYE Üyesi ve Avrupa Patent Vekili Barış Atalay eşliğinde yönetilecek bu toplantımızda, 1) Avrupa Patentlerinin Avrupa Patent Ofisi nezdindeki itiraz süreçleri ve Türkiye’de önceden valide edilmiş patentin bu itirazdan sınırlama/değişiklik ile çıkan versiyonunun Türkiye’de korunması; 2) bu prosedür ışığında Türk Patentlerinin yeni kanunda yer alan itiraz süreçlerinin nasıl olması gerektiği, yasal zemin ışığında tartışılacaktır.

Tarih – Saat: Cuma, 19 Nisan 2018 / 16:00 – 18:30

Yer: FICPI – TÜRKİYE Dernek Merkezi

Adres: Koreşehitleri Cad. No: 17 Zincirlikuyu, Şişli İSTANBUL


FICPI-TÜRKİYE - Yuvarlak Masa Toplantısı - 08 Şubat 2019

Etkinlik tamamlanmıştır

FICPI Uluslararası Büro tarafından yayınlanan etkinliğe ilişkin rapor

Toplantı Notları

FICPI – TÜRKİYE (Fikri Mülkiyet Vekilleri Derneği) 2019 yılında yuvarlak masa toplantılarından ilkini marka hukuku uygulamasında tartışmalı olan ve henüz yerleşik bir içtihat bulunmayan “ürün ve hizmet benzerliği” alanında farklı görüş ve kararları tartışmak ve marka hukuku uygulamasında büyük önem arz eden bu alana mümkün olduğunca ışık tutmak adına 8 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştirecektir.

FICPI – TÜRKİYE Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Kenaroğlu tarafından, Doç. Dr. Ali Paslı eşliğinde yönetilecek bu toplantımızda, marka hukukunda ürün/hizmet benzerliği kavramına doktrinde ne şekilde yer verildiği ve uygulamada Türk Patent ve Marka Kurumu ve mahkemelerce nasıl yorumlandığı tartışılırken, bu konuda yabancı mahkemeler ve marka ofislerinin nasıl bir yol izlediği de değerlendirilecektir.

Tarih – Saat: Cuma, 08 Şubat 2018 / 16:00 – 18:30

Yer: FICPI – TÜRKİYE Dernek Merkezi

Adres: Koreşehitleri Cad. No: 17 Zincirlikuyu, Şişli İSTANBUL


6769 Sayılı SMK ile Marka ve Patent Tescil Süreçlerinde Getirilen Önemli Yenilikler ve Uygulamadaki Durum - 26 Ekim 2018

Etkinlik tamamlanmıştır

FICPI Uluslararası Büro tarafından yayınlanan etkinliğe ilişkin rapor

Toplantı Notları

10 Ocak 2017 tarihinde 6769 sayılı Sınaî Mülkiyet Kanunu’yla (SMK) gerek patent gerekse marka tescil süreçlerinde önemli yeni düzenlemeler yapılmıştır. Fikri Mülkiyet Vekilleri Derneği (FICPI – TÜRKİYE) olarak bu yılki seminerimizde bu yeni düzenlemelerden uygulamaya en çok konu olanları, uygulamacıların ve TÜRKPATENT uzmanlarının katılımıyla ayrıntılı olarak incelemeyi, uygulamanın gelişimini ve uygulamaya ışık tutabilecek önerileri hep birlikte tartışmayı arzu ediyoruz.

Tarih – Saat: Cuma, 26 Ekim 2018 / 14.00 – 18.15

Yer: İstanbul Bilgi Üniversitesi Santralİstanbul Kampüsü

Adres: Enerji Müzesi Seminer Odası Eyüp Merkez Mahallesi, Kazım Karabekir Cad. No:2, 34060 Eyüp İSTANBUL


FICPI-TÜRKİYE - Yuvarlak Masa Toplantısı - 14 Eylül 2018

Etkinlik tamamlanmıştır

FICPI Uluslararası Büro tarafından yayınlanan etkinliğe ilişkin rapor

Toplantı Notları

FICPI – TÜRKİYE (Fikri Mülkiyet Vekilleri Derneği) yuvarlak masa toplantılarından dördüncüsünü, patent alanında daha detaylı tartışılması ve örneklerle işlenmesi suretiyle uygulamacılarımıza daha fazla ışık tutarak ortak bir uygulama anlayışı yaratılmasına katkı sağlamak adına 14 Eylül 2018 tarihinde gerçekleştirecektir.

FICPI – TÜRKİYE Yönetim Kurulu Üyesi ve Avrupa Patent Vekili Selda Arkan tarafından yönetilecek bu toplantımızda Avrupa Patent Ofisinin 1980’lerden itibaren yerleşik içtihat olarak uygulama konusu yaptığı ve bir istemin buluş basamağı incelemesinde kullanılan Problem-Çözüm Yaklaşımı ışığında en yakın önceki teknik belgesinin tayin edilme kuralları, buluş basamağı tartışılan istemin en yakın önceki teknik belgesinden hareketle çözdüğü objektif teknik problemin tanımı ve objektif teknik problemden hareketle farazi bir kişi olan konu hakkında uzmanın yapması beklenen davranışın buluş basamağı bakımından etkileri tartışılacaktır.

Tarih – Saat: Cuma, 14 Eylül 2018 / 16:30 – 18:45

Yer: Moroğlu Arseven

Adres: Abdi İpekçi Cad. 19-1 Nişantaşı, İSTANBUL


FICPI-TÜRKİYE - Yuvarlak Masa Toplantısı - 10 Mayıs 2018

Etkinlik tamamlanmıştır

FICPI Uluslararası Büro tarafından yayınlanan etkinliğe ilişkin rapor

Toplantı Notları

FICPI – TÜRKİYE, Fikri Mülkiyet Vekilleri Derneği, yuvarlak masa toplantılarından üçüncüsünü, patent ve marka vekilliği mesleğinin uygulanmasında tüm paydaşlar yönünden hassas ve önemli bir konu olan “çıkar çatışması” kavramı hakkında, 10 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirecektir.

18 Mayıs 2017 tarihinde yürürlüğe giren Türk Patent ve Marka Kurumu Patent Vekilleri ve Marka Vekilleri Meslek Kuralları ve Disiplin Yönetmeliğinin 5/1(b) Maddesinde “Vekil, iş sahiplerine güvenilir bir vekil olarak hizmet sunmak, müvekkillerinin çıkarları doğrultusunda, objektif bir şekilde, kendi kişisel duygularını ya da çıkarlarını gözetmeksizin bağımsız bir vekil olarak davranmak zorundadır.” denilmektedir. Madde metnindeki “müvekkillerinin çıkarları” kavramı, vekilin bir başka hak sahibinin yeni bir işini alacağı hangi durumların mevcut müvekkilinin çıkarları doğrultusunda hareket etmeme ile sonuçlanacağı sorusunu, bir diğer deyişle vekilin yeni işi aldığı takdirde bir çıkar çatışması durumunun ortaya çıkıp çıkmayacağı sorusunu gündeme getirmektedir.

FICPI – TÜRKİYE Yönetim Kurulu Başkanı, Patent ve Marka Vekili, Av. Uğur Aktekin tarafından yönetilecek olan bu toplantımızda, “çıkar çatışması” kavramının markalar ve patentler yönünden nasıl yorumlanması gerektiği tartışılacaktır.

Tarih – Saat: Perşembe, 10 Mayıs 2018 / 16:30 – 18:45

Yer: FICPI – TÜRKİYE Dernek Merkezi

Adres: Koreşehitleri Cad. No: 17 Zincirlikuyu, Şişli İSTANBUL


FICPI-TÜRKİYE - Yuvarlak Masa Toplantısı - 09 Mart 2018

Etkinlik tamamlanmıştır

FICPI Uluslararası Büro tarafından yayınlanan etkinliğe ilişkin rapor

Toplantı Notları

FICPI – TÜRKİYE (Fikri Mülkiyet Vekilleri Derneği) yuvarlak masa toplantılarından ikincisini, kanun hükmünde kararnameler döneminde sadece 551 sayılı KHK’da yer alan ve 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu 155. Madde ile, patentlerin yanı sıra tasarımlar ve markalar için de geçerli olmak üzere getirilen, sonraki tescil sahibinin tescilinin, savunma olarak, tecavüz davalarında daha önceki hak sahibine karşı ileri sürülemeyeceği prensibi hakkındaki tecrübe ve görüşlerin paylaşılması maksadı ile 9 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirecektir.

FICPI – TÜRKİYE Yönetim Kurulu Üyesi Av. Gökçe İzgi tarafından yönetilecek bu toplantımızda, başkasının sınaî mülkiyet hakkına tecavüz ettiği tespit edilen kişinin, o sınaî mülkiyet hakkından daha sonraki bir tarihteki tescile dayanarak sorumluluktan kurtulmasının önünü kapayan 155. Maddenin, daha önceden sadece patent hakkı bakımından uygulanırken, artık marka ve tasarımlar için de uygulanmasının yerindeliği, maddenin uygulama alanı, yürürlük tarihi ve uygulamaya getireceği yenilikler tartışılacaktır.

Tarih – Saat: Cuma, 09 Mart 2018 / 16:00 – 18:30

Yer: FICPI – TÜRKİYE Dernek Merkezi

Adres: Koreşehitleri Cad. No: 17 Zincirlikuyu, Şişli İSTANBUL


FICPI-TÜRKİYE - Yuvarlak Masa Toplantısı - 12 Ocak 2018

Etkinlik tamamlanmıştır

FICPI Uluslararası Büro tarafından yayınlanan etkinliğe ilişkin rapor

Toplantı Notları

FICPI – TÜRKİYE (Fikri Mülkiyet Vekilleri Derneği) yuvarlak masa toplantılarından ilkini, patent alanında tartışmalı olan veya kesin bir uygulaması bulunmayan alanlarda ortak aklın sesini duymak ve bu alanlara mümkün olduğunca ışık tutmak adına 12 Ocak 2018 tarihinde gerçekleştirecektir.

FICPI – TÜRKİYE Başkan Yardımcısı Av. Selin Sinem Erciyas tarafından yönetilecek bu ilk toplantımızda bir Avrupa Patentinin, Türkiye’de validasyonunun ardından Avrupa Patent Ofisi nezdinde itiraz süreci devam ederken, ulusal mahkemeler nezdinde hükümsüzlük davasına konu edilmesi durumu ile böyle bir durum sonucunda Türkiye validasyonu ulusal mahkeme tarafından hükümsüz kılınan Avrupa Patentinin, Avrupa Patent Ofisi nezdindeki itirazdan sınırlama/değişiklik ile çıkan versiyonunun Türkiye’de korunma olasılığının olup olmadığı ve tüm bu durumun yaratabileceği olası hak kayıpları, yasal zemin ışığında tartışılacaktır.

Tarih – Saat: Cuma, 12 Ocak 2018 / 15:30 – 18:00
Yer: FICPI – TÜRKİYE Dernek Merkezi

Adres: Koreşehitleri Cad. No: 17 Zincirlikuyu, Şişli İSTANBUL


FICPI-TÜRKİYE - Patent ve Marka Vekilleri Meslek Kuralları ve Uygulaması Semineri - 30 - 31 Ekim 2017

Etkinlik tamamlanmıştır

18 Mayıs 2017 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumu Patent Vekilleri ve Marka Vekilleri Meslek Kuralları ve Disiplin Yönetmeliği yürürlüğe girmiştir. Bu nedenle, FICPI – TÜRKİYE ve TÜRKPATENT tarafından ortak düzenlenen bu ilk etkinliğin konusu patent ve marka vekillerinin meslek kuralları ve uygulaması olarak belirlenmiştir.

Etkinliğimizde sizi de aramızda görmekten onur duyarız. Etkinlik ücretsiz olacaktır.

Katılım salon kapasitesi ile sınırlıdır. Katılım durumunuzu etkinlik tarihine kadar iletmenizi rica ederiz.

Ankara

Tarih – Saat: Pazartesi, 30 Ekim 2017 / 14:00 – 18:00

Yer: TÜRKPATENT Konferans Salonu

Adres: Hipodrom Caddesi No:115 06560 Yenimahalle

Davetiye için Tıklayın

İstanbul

Tarih – Saat: Salı, 31 Ekim 2017 / 14:00 – 18:00

Yer: Wyndham Grand Istanbul Levent

Adres: Esentepe Mah. Büyükdere Cad. No: 177-183 34394 Şişli

Davetiye için Tıklayın